воскресенье, 28 февраля 2016 г.

ІГРИ МОРАЛЬНО-ЕТИЧНОГО СПРЯМУВАННЯ

Ігри морально — етичного спрямування

Хто у світі найлихіший?

Метою гри є виявлення лихих та підступних казкових персонажів, описування їхньої зовнішності, характеру, способу життя, звичок, помешкання. Доцільно спонукати дітей до аналізу.
- Чи може існувати казка без таких персонажів?
- Яку роль відіграють вони у розвитку сюжету казки?
- Для кого ці герої є злими і чому саме, а хто сприймає їхні риси та дії
позитивно?
- Хто вважає Бабу - Ягу доброю та лагідною?
- Для кого вона є добрим другом?

Гарний – поганий

У грі передбачається спроба виявити позитивні та негативні риси характерів казкових героїв, оцінити їхні вчинки.
- За що можна було б похвалити Бабу -Ягу?
- Яку користь має Змій Горинич у тому, що він має три голови?

Чудодійні слова

Гра заохочує молодших школярів знаходити в тексті казки найголовніше та найвагоміше.
(У казці, зазвичай, це каяття псевдогероя, відмова від хибних ідей та цінностей, а відтак - прагнення до самовдосконалення).

четверг, 11 февраля 2016 г.

Урок літературного читання 2 клас Тема. "Друг дитинства" (за В. Драгунським)

Урок літературного читання
2 клас
Тема. "Друг дитинства" (за В. Драгунським)
Мета: ознайомити школярів з оповіданням В. Драгунського; удосконалювати техніку читання; розвивати мову, уміння переказувати текст за зразком плану; виховувати любов до оточуючих, бажання допомагати іншим.
Обладнання : плакати із зображенням людей різних професій, картки із завданнями.
ХІД УРОКУ
I.               ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.
·       Психологічне налаштування на роботу
II.      ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
1.       Конкурс читців.
*        А. Барто "Я люблю ходити удвох"
2. Робота в групах
*        Інсценування казки В.Осєєвої "В одному будинку"
III.    МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
*        Метод "Ґронування"
- Назвіть професії людей зображених на плакаті.
- Ким хочете стати ви?
- Чому ви мрієте саме про цю професію?
- Зробіть висновок. (Ким би ми не були, ми маємо бути передусім хорошими людьми, своєю працею робити тільки добро і приносити користь людям.)
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
- Сьогодні на уроці ми прочитаємо розповідь про те, ким мріяв бути хлопчик і чому йому довелося відмовитися від своєї мрії.
V. ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ І УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Лексична робота. Робота в групах.
- Знайдіть в словнику значення слів :
I - група (астроном)
II - група (телескоп).
2.Робота з підручником.
* Читання учителем оповідання В. Драгунського "Друг дитинства".
* Вибіркове читання оповідання В. Драгунського "Друг дитинства".
- Знайдіть рядки в тексті, які треба прочитати : суворо, з благанням, радісно, сумно.
                           
  * Складання схеми тексту.
Схема тексту
1. Автор
2. Жанр
3. Тема
4. Заголовок
5. Герої
6. Головна думка тексту
(Головну думку тексту доведіть мовою автора).
VI. ФІЗХВИЛИНКА
VII. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
*Метод «Карусель»
Робота з прислів'ям. (Лихо пам'ятається, а добро довіку не забудеться.)
*Метод "Акваріум"
- Чому героєві оповідання найбільше подобався бокс?
- Що придумала мама щоб син міг тренуватися?
VIII. ПІДСУМОК УРОКУ
*Робота в парах
-        Складіть модель тексту з яким ми працювали на уроці.
Модель тексту
 


Автор
В.Драгунський
 


Заголовок
«Друг дитинства»
 



ОПОВІДАННЯ


ІХ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати виразне читання оповідання В.Драгунського "Друг дитинства".

Урок літературного читання 2 клас Тема. "Чарівний горіх" (за А. Свєтовим).

Урок літературного читання
2 клас
Тема. "Чарівний горіх" (за  А. Свєтовим).
Мета : ознайомити учнів з розповіддю "Чарівний горіх" (за А.Свєтовим); розвивати оптимальне читання; збагачувати мову школярів, учити переказувати близько до тексту ;прищеплювати санітарно - гігієнічні навички; розвивати мову учнів.
Обладнання: картки; текст вірша "Що треба для здоров'я" (по кількості учнів).

ХІД УРОКУ

I.               ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ. 
·       Психологічне налаштування на роботу
II.            ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1.Детальний переказ оповідання В. Голявкина "Як я під партою сидів".                
2. Складання діалогу по заданій ситуації .
 Робота в парах.
Один з вас - учитель, 
а інший - учень. Продзвенів дзвінок, ви запізнилися на урок. Який діалог міг відбутися між учителем та учнем? Складіть та інсценуйте його.
3. Виразне читання учнями вірша А. Барто "У тата - іспит".
4. Інтерактивна гра "Відкритий мікрофон".
 Робота з прислів'ям.
- Які прислів'я про школу ви підготували до уроку?
Поясніть їх сенс.
- Прочитайте прислів'я. З яким твором вони
співвідносяться?
- Без борошна немає науки.
- Без наук - як без рук.
- Добро того учить, хто слухає.
- За ученого трьох неписьменних дають, 
та й то не беруть.
- Хто не вчений, той безглуздий.
- безграмотний - що сліпий.
- Вчися змолоду, під старість не знатимеш голоду.
III.  МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Розвиток оптимального читання.

Повправляйтеся в читанні слів : перший раз – повільно
, другий раз - швидко, чітко і виразно.
бор 
               віз             гам         душ              жир
млинець 
      ворог         горб       будинок       жук
барс
              височінь   гість       данина          жар
бинт 
            віл              голий     день             шкода
бант 
            гвинт          герб        двері            жест
блок 
            шкода        вантаж    док               жити
бак 
              онук           бруд        дим              острах
брат 
            звістка        горн        дар               жрець
2.       Дидактична гра "Літери розсипалися".
- Складіть слова з літер, які розсипалися. Який взаємозв'язок між цими словами?
(Картки з літерами прикріплені до дошки.)

Р          А         З       К      Я        Д       А       (Зарядка.)

О         Д         З        В      О        Р       '      Я      (Здоров'я)

3.       Бесіда.
- Як ви хочете вчитися?
- Якою має бути людина, щоб добре вчитися, долати життєві труднощі? (здоровою).
- Від чого залежить здоров'я людини?
4. Створення проблемної ситуації.
- Як ви розумієте вислів "Здоров'я людини залежить від здоров'я її батьків"?
- Як довкілля впливає на наше здоров'я?
5. П'ять хвилин поезії.
Читання учнями підготовлених віршів" Що треба для здоров'я" (З Інтернет - ресурсів).
IV.     ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
- Діти, як ви думаєте, про що піде мова на уроці?
- Ми прочитаємо розповідь А. Свєтова "Чарівний горіх", дізнаємося, що допомогло хлопчикові стати здоровим, витривалим.
V.  ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ І УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО   МАТЕРІАЛУ
1.       Робота з підручником.
*        Читання учителем оповідання А.Свєтова "Чарівний горіх".
*        Лексична робота. Робота в групах.
-       Знайдіть в словнику значення слів :
I - група (спартакіада)
II - група (чемпіон).
- Як ви розумієте такі вирази з тексту?
I - група (Життя у мене пішло сторчака).
II - група (Усі хвороби як рукою зніме).
*        Читання учнями оповідання А.Свєтова "Чарівний горіх".
*        Метод "Прес".
- З ким подружився Гена?
- Яким був Гена до зустрічі з дядьком Петром? Чому?
- Що лікар запропонував хлопчикові?
*        Складіть модель взаємозв'язку героїв
                    Модель взаємозв'язку героїв
 


ГОЛОВНИЙ ГЕРОЙ                                            ПОЗИТИВНИЙ ГЕРОЙ
          ГЕНА                                                                        ДЯДЬКО ПЕТРО
-         Чому цей герой позитивний?
-         Доведіть свою думку використовуючи авторську мову.

V.      ФИЗКУЛЬТХВИЛИНКА
VI.     ЗАКРІПЛЕННЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1.       Коригування запропонованого плану до епізоду "Як дядько Петро лікував Гену".
2.       Переказ епізоду близько до тексту.
3.       Робота з ілюстрацією.
- Розгляд малюнка.
- Чи є в тексті рядки, якими можна підписати малюнок?
- Які ілюстрації ви б намалювали до цієї розповіді?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Робота в парах
- Чому вчить вас оповідання А. Свєтова "Чарівний горіх"?
- Які корисні поради ви запам'ятали?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
I - група
Прочитати оповідання А.Свєтова "Чарівний горіх". Підготувати переказ за планом.
II - група
Прочитати оповідання А.Свєтова "Чарівний горіх". Підібрати прислів'я про здоров'я.