Урок літературного
читання
4 клас
Тема: «Горбатенька дівчинка» В. Сухомлинський
Мета: вчити учнів
розуміти текст, виділяти головне, аналізувати, правильно оцінювати вчинки
дійових осіб, аргументувати свою позицію у дискусії; розвивати мовлення дітей, збагачувати
словник; виховувати доброту, милосердя, співчуття; учити робити правильний
моральний вибір. Обладнання: схема «Шкала
ставлення» та картки для роботи з нею, таблиця слів для словникової роботи.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.
«Ми йдемо, йдемо по колу,
вітаємо всіх довкола.
Миру бажаємо кожній родині,
щастя, здоров’я – кожній дитині».
ІІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ
* Метод «Мозкова
атака». Робота в групах
- Складіть з літер
слова.
І група (доброта)
ІІ група (милосердя)
Сьогодні на уроці ми поговоримо про
доброту і милосердя, вчитимемось виділяти головне в тексті, давати оцінку
вчинкам, вирішимо, що потрібно робити, щоб бути красивим.
ІІІ.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
*Створення проблемної ситуації
- Послухайте
притчу про серце, подумайте і скажіть про яке саме серце говорив вигнанець.
Притча
про серце
Якось вигнанець, довго живучи
один-однісінький, вийшов до людей і став запитувати перехожих: «Чи маєш ти
серце?» Люди дуже дивувалися такому запитанню й поводили плечима: «Для чого
питаєш?» Згодом зібрався великий натовп біля дивакуватого чоловіка, і він їм
сказав: «Головне — мати серце, а решта — примножиться».
*Інтерактивна вправа «Павутинка»
– То ж про яке серце говорила людина?
– А яке ж серце ми називаємо «добрим»?
(Співчутливе,
чуйне, лагідне, доброзичливе, ніжне, чесне, правдиве...)
-
Прочитайте казку. Поясніть хто із звірят був красивим і
чому?
Казка «На маленькій
галявинці».
У великому темному лісі була маленька
галявинка. Вдень сонечко освітлювало галявинку і зігрівало її мешканців, уночі
примарне світло місяця падало на неї, а густий туман обгортав, рятуючи від
холоду. Усі мешканці галявинки дуже любили свій острівок. Сусідами тут були
багато звірів і птахів. На самому краю галя¬винки жила мишача сім'я, у якій
було одне дуже маленьке Мишеня, яке ще жодного разу не виходило з дому без
мами. Але настав той день, коли йому самому дозволили піти погуляти. Мишеня
вийшло з дому й побігло на берег великої калюжі, біля якої завжди було багато
звірят. Йому дуже хотілося познайомитися з усіма і знайти собі друзів. Усі
звірята були зайняті справами: хто бігав, хто стрибав, хто будував фортецю.
Мишеняті теж захотілося погратись. Воно підійшло до звірят і запитало: «Можна,
я буду гратися з вами?» Усі зупинились і почали розглядати Мишеня. Одне зі
звірят, Лисеня, погладжуючи своє яскраве хутро, яке блищало й переливаюся на
сонці, сказало: «Ти таке сіре. Аби в тебе було таке красиве хутро як моє, ти
могло б гратися з нами». Промовивши це, Лисеня відвернулось і продовжило гру.
Мишеня підійшло до іншої групи звірят і знову попросило прийняти його у гру.
Але тепер уже Ведмежа сказало: «Ти таке маленьке, що ми тебе не побачимо».
Мишеняті стало дуже сумно після таких слів. Воно підійшло до краю калюжі,
подивилося на своє відображення у воді й подумало: «У мене немає гарного хутра,
я дуже маленьке і ні на що не годжусь. Я назавжди залишусь нікому не
потрібним». І Мишеня гірко заплакало. Раптом Мишеня почуло, що хтось кличе на
допомогу. Мишеня побачило, що посеред калюжі борсається Зайченя, а інші звірята
дивляться, як воно тоне.
*Метод «Ґронування»
— Які почуття викликала ця історія?
– Хто із звірят був красивим? У чому ви побачили
красу?
– Що ви відчуваєте, прочитавши казку?
– Що порадив Пугач?
– Чи погоджуєтеся з пугачем? Поясніть свою думку.
Що ж означає бути добрим, милосердним, чуйним?
Висновок
Милосердя - це милість серця,
жалісливість, м'якість, співчуття, ніжність, любов до людей. Милосердя — це не
слабкість, а сила, тому що милосердя притаманне людям, які здатні прийти на
допомогу. Усяка добра справа – це милосердя. Дати води спраглому – це
милосердя. Прибрати каміння з дороги – це милосердя. Переконувати ближніх, щоб
вони були доброчесними – милосердя. Указати мандрівникові його шлях – теж
милосердя. Усміхнутись, дивлячись в обличчя ближнього, -милосердя.
V. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.
VI. ПЕРВИННЕ
СПРИЙНЯТТЯ І УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.Лексична робота
Живенько —
швидко.
Благав —
наполегливо, пристрасно, невідступно просив.
Іспит —
перевірка знань з якого-небудь предмета, що здійснюється згідно зі
встановленими правилами, екзамен.
2.Читання оповідання В.Сухомлинського «Горбатенька дівчинка».
3.Дидактична
гра «Так чи ні».
Учні обравши
свою позицію підходять до однієї з карток.
— Чи
хвилювався учитель?
— Ішов урок
математики?
— У класі було
20 учнів?
— В очах дітей
було здивування?
— Дівчинку
звали Оленка?
— Вона була
красивою?
—
Дівчинка
сіла за другу парту?
—
Петрик
поступився їй місцем?
—
Клас
витримав іспит на милосердя?
*Інтерактивна вправа
«Павутинка»
— Які позитивні людські якості продемонстрували
діти?
(Співчуття, лагідність, доброзичливість,
прихильність...)
– Чи можна сказати, що названі людські якості
роблять людину красивою?
– Якби ви були авторами цього твору, яку назву дали
б оповіданню?
* Робота в парах.
Творча
робота «Доповни слова
до рими»
І співчуття, і розуміння,
І ніжна турбота проста –
Ось що панує у серці людини,
Там де живе…(доброта)
Щедро ллє проміння сонце
У твоє й моє... (віконце).
В світ прийшли ми: я і ти
Для любові й... (доброти).
Будь привітним і прихильним,
Добрим, лагідним і... (сильним).
Вчись завжди допомагати
І людині... (співчувати).
В дружбі щоб всі виростали
Й дружбу людям... (дарували).
І в душі завжди несли
Теплий промінь... (доброти).
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
*Інтерактивна вправа «Піраміда милосердя»
Що значить бути красивим?
Що вас вразило на цьому уроці?
Чого навчились? Що вирішив кожен для себе?
Цей урок мене навчив…
Я для себе вирішив(ла)…
Назвати красивий вчинок
чи справу, яку ви зробили у своєму житті.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
І група (Прочитати і переказати оповідання
В.Сухомлинського «Горбатенька дівчинка».)
ІІ група (Намалювати
малюнок «Красивий вчинок».)
Комментариев нет:
Отправить комментарий